نحوه تشخیص صحیح رقابت کلمات کلیدی

کل فرایند انتخاب کلمات کلیدی مناسب، Keyword Research نامیده می شود. انتخاب کلمات کلیدی، فرایند یک باره نیست و همواره تا زمان حیات وب سایت و تجارت شما، جربان دارد.

انتخاب کلمات کلیدی مناسب
قبل از انتخاب کلمات کلیدی باید برخی باور های غلطی که درمورد سئو وجود دارد را از خود دور کنید:

۱-نباید از ابتدای کار به فکر کلمات کلیدی رقابتی باشید.
۲- بالا آمدن با کلمات کلی، منجر به بالا آمدن با کلمات کوتاه تر نمی شود!
۳- سئو برای بسیاری از کلمات کلیدی کلی، محال است!
۴- برند های معروف را جزء کلمات کلیدی نیاورید!

آموزش تشخیص رقابت کلمات کلیدی

برای تشخیص صحیح رقابت کلمات کلیدی شاخص هایی وجود دارد که در اینجا به توضیح این شاخص ها می پردازیم.

۱- میانگین تعداد جستجوی کلمه کلیدی در ماه و نگاهی به میانگین آن در سال با استفاده از google keyword planner

قبل از هر چیز کلمه کلیدی را در ابزار Google Keyword Planner بررسی کنید و ببینید چند بار در ماه جستجو می شود. هر چقدر این عدد بالاتر باشد، رقابت دشوار تر خواهد بود چرا که بدون شک رقبای بیشتر و قدیمی تر هستند.

۲ – قدرت رقبای فعلی که اکنون در صفحه اول گوگل و در کل صفحات اولیه گوگل هستند را بررسی کنید.
قدرت رقبا بر اساس فاکتورهایی مثل عمر تاسیس آنها یا همان پیشکسوت بودنشان ، از نظر محتوا ، از نظر On Page Seo و از نظر Backlink های آنها سنجیده می شود .
به طور کامل رقبا را بررسی کنید، ببینید، چند رقیب قدیمی وجود دارد؟ بررسی کنید رقبای فعلی، چقدر محتوا دارند؟ محتوای با کیفیت آنها چه اندازه است؟
آیا اصول پایه سئو و on page را رعایت کرده اند؟ آیا رقبایی می بینید که on page ضعیفی داشته باشند؟
از آنجایی که سایت های قدیمی همیشه استعداد بیشتری برای صدر نتایج گوگل دارند و به راحتی نمی توان رقبای پیشکسوت قدرتمند را به پایین کشید. با بررسی موارد بالامتوجه می شوید چقدر کار جدی است و چقدر تلاش نیاز دارید تا از نظر on page seo و محتوا برتر از رقبا شوید.

۳- بررسی بک لینک رقبا

می توان گفت مهمترین بخش تشخیص میزان رقابت کلمه کلیدی، موضوع بک لینک است.
زیرا ممکن است با بررسی کلمه کلیدی در google keyword planner ، متوجه شوید، که تعداد کمی در ماه جستجو می شود و یا رقبا از نظر محتوا و on page seo آنچنان هم قوی نیستند.اما در عوض ۲۰ رقیب با بک لینک های قدرتمند دارد.طبیعی است، بقیه موارد کم اهمیت می شود و بحث بک لینک مهم می شود.
ممکن است یک رقیب دارای پنج هزار بک لینک باشد اما همه بک لینک هایش بی کیفیت و مصنوعی است.لذا باید با ابزار های بررسی بک لینک مثل Ahrefs.com و opensiteexplorer و … که اکثر آنها دارای محدودیت و پولی هستند، به بررسی بک لینک رقبا بپردازید.اگر میخواهید به صورت رایگان بررسی کنید باید از چندین سایت بررسی بک لینک استفاده کنید.

۴-استفاده از شاخص های کمکی مثل google trends

استفاده از google trends فقط و فقط برای اینکه ببینید، کلمه کلیدی شما رو به رشد است یا افت.همین و بس!
google trends ابزاری کمکی است که بوسیله آن می توانید از آینده و گذشته کلمه کلیدی مد نظر به صورت نسبی (نه مطلق)، آگاهی پیدا کنید. در گوگل ترند اگر یک کلمه کلیدی (یا عبارت) وارد کنید، تنها نسبت به خود آن کلمه و تاریخچه آن، میزان جستجوی آن نمایش داده می شود و همیشه مقداری بین صفر تا صد است. اگر چند عبارت وارد کنید، بر اساس کل عبارت ها به صورت نسبی، میزان جستجو نمایش داده می شود. در حقیقت گوگل ترند فقط پیک (peek) را نمایش می دهد.

۵- موضوع و محدوده رقابت کلمه کلیدی

برای پیش بینی این مورد شما باید موضوع کلمه کلیدی را بررسی کنید. مثلا دکوراسیون داخلی، موضوعی است که هم سایت های تفریحی و سرگرمی رقیب آن هستند.هم سایت های نیازمندی هم انجمن ها، هم شرکت های مرتبط و گاها وب سایت های خبری.همچنین بدون توجه به سایت هایی که این کلمه کلیدی را پوشش می دهند، خود این کلمه کلیدی، دارای زیرمجموعه و حواشی زیادی است به طور مثال لوازم و تجهیزات دکوراسیون خانه و اداره، روش های چیدمان منزل، تصاویر دکوراسیون زیبا و … . موضوعات زیر مجموعه خود دارای رقبایی هستند که موجب می شود، وسعت میدان رقابت شما زیاد شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید